Wybierz oddział

Przedszkole Samorządowe w Czempiniu Oddział
Stary Gołębin

Akcje charytatywne i inne

Dzieci regularnie biorą udział w różnych akcjach o charakterze lokalnym i ogólnokrajowym:

 Akcja "KREDKOBRANIE"

 • Fundacja Ignatianum z Krakowa zaprosiła nas we wrześniu 2023r. do udziału w ogólnopolskiej akcji

          charytatywnej pt. Kredkobranie, do której się aktywnie włączyliśmy. Celem akcji była zbiórka przyborów

         szkolnych oraz artykułów plastycznych dla dzieci i młodzieży

         mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych

         w których uczą się polskie dzieci i młodzież.


ZBIÓRKA DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W GRUZJI

 

 • W listopadzie 2022 r.ruszyła akcja „Zbiórka dla dzieci niepełnosprawnych

           intelektualnie w Gruzji”. Zbieraliśmy kolorowanki, pisaki, kredki,

           artykuły biurowe, artykuły higieniczne. Wszystkie zebrane dary zostały

           przekazane dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie w Gruzji.

ZBIÓRKA DARÓW DLA DZIECI Z UKRAINY

 • W duchu solidarności z Ukrainą- ukraińskimi dziećmi i ich rodzinami wraz ze szpitalem w Kościanie zorganizowaliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla dzieci z Ukrainy. Zbieraliśmy mleko w proszku, butelki ze smoczkiem, pieluchy jednorazowe, artykuły higieniczne, słoiczki z jedzeniem, gryzaki, grzechotki, materiały opatrunkowe, koce, śpiwory latarki, baterie.  Zbiórka rozpoczęła się w marcu 2022 i będzie trwała aż do odwołania.

Akcja "MARZYCIELSKA POCZTA"

 • Choć pisanie listów stało się mniej popularne i zostało zastąpione elektronicznymi formami przekazu, warto pokazać najmłodszemu pokoleniu, jaką radość daje pisanie i dekorowanie listów skierowanych do przyjaciół, rodziców, czy dziadków. Szczególną radość pisząc listy można również przekazać chorym dzieciom w ramach szlachetnej akcji "Marzycielska poczta", do której włączyli się wolontariusze naszego przedszkola Jest to ogólnopolska akcja dobroczynna, która polega na pisaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci.Celem akcji jest wsparcie psychiczne chorych dzieci i ich rodzin. Akcja odbyła się w październiku-miesiącu pisania listów.

ZBIÓRKA PIENIĄŻKÓW DLA NASZEGO KOLEGI- WIKTORA

 • Wolontariusze naszego przedszkola pod koniec października 2021r. zorganizowali  zbiórkę pieniędzy na operację guza dla Wiktora. Wiktor ma 4 latka. Jest bardzo pogodnym i wesołym dzieckiem. Niestety, w jego główce tyka bomba. Guz, który choć niezłośliwy, powoduje u niego padaczkę ogniskową. Przypadek Wiktora został skonsultowany z profesorem z kliniki w Niemczech, który specjalizuje się w takich przypadkach. Profesor po przeanalizowaniu dokumentacji i badań potwierdził, że jest w stanie usunąć całego guza, który jest w główce Wiktora. Operacja powinna się odbyć pod koniec listopada, już za miesiąc. Operacja została wyceniona na 60 tys. Euro.

Akcja "ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI"-XIII edycja akcji medialno-edukacyjnej

 • Przedszkole przystąpiło  do akcji  „Zapal znicz pamięci”, która po raz pierwszy była zorganizowana w 2009 r., Akcja polega na zapaleniu zniczy w miejscach pamięci narodowej na terenie dawnych ziem wcielonych do III Rzeszy Niemieckiej. W tym roku organizatorzy zachęcają do zapalenia zniczy 24 października o godz. 12 w miejscach kaźni Polaków.

  Chodzi o upamiętnienie osób, które zostały zamordowane na terenach wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy. Akcja ta ma  uświadomić skalę zbrodni z jesieni 1939 roku przez upamiętnienie konkretnych osób. W masowych morderstwach ginęła inteligencja, lokalni politycy, ziemianie, osoby duchowne.

Akcja "KOLOROWE KREDKI"

 • w październiku 2021r. włączyliśmy się do akcji charytatywnej polegającej na zebraniu zużytych kredek. Celem akcji   jest niesienie pomocy dzieciom przebywającym w szpitalach. Kredki po obróbce przez najmłodszych wolontariuszy trafią do piórników uszytych przez starszych pomagaczy, a następnie do dzieciaków w szkołach przyszpitalnych, świetlicach środowiskowych i do innych instytucji związanych z dziećmi. Pozostałe kredki zostaną wykorzystane do wykonania biżuterii oraz innych przedmiotów, które zostaną przekazane na aukcje charytatywne

 

Akcja  "PODAJ MYDŁO"

 

 • W czerwcu 2021r.  nasze przedszkole przystąpiło do  ogólnopolskiej akcji „Podaj mydło”, której organizatorem jest Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania. Celem akcji jest zbiórka kostek mydła dla Afryki. W Kamerunie kostka mydła kosztuje czasem tyle, ile wynosi dzienny zarobek Kameruńczyka, jeśli uda mu się znaleźć pracę. Dur brzuszny, cholera, czerwonka, ostre biegunki to tylko niektóre z chorób brudnych rąk. Można ich uniknąć poprzez mycie. Zbieramy mydło w kostkach, które trafi do naszych lekarzy w Afryce, walczących z epidemią koronawirusa.
 

Akcja „MOC PREZENTÓW UNICEF”

 

 • W maju 2021r. przedszkole przystąpiło do akcji „Moc prezentów UNICEF”, której celem jest pomoc mieszkańcom Gwatemali. Huragany , które przeszły przez Gwatemalę pod koniec 2020 r. były dodatkowym ciosem dla kraju zmagającego się z pandemią COVID-19. Zadaniem przedszkola w ramach akcji jest:

- zaplanowanie zajęć z dziećmi na temat działań UNICEF i pomocy humanitarnej,

-w  oparciu o udostępnione materiały fundacji (historia dzieci z Gwatemali oraz film) zorganizowanie  zajęć, podczas których przedszkolacy  dowiedzą się, jak katastrofy naturalne wpływają na życie dzieci,

-zapoznanie  się  z materiałem video „Moc Prezentów UNICEF”, który przybliży przedszkolakom działania UNICEF i konkretne produkty, które dostarcza potrzebującym dzieciom.

Akcja „Zbiórka dla poszkodowanych w pożarze”

 • W dniach 26.04 – 30.04.2021r. Przedszkole Samorządowe w Czempiniu zorganizowało  zbiórkę pieniędzy na pomoc rodzinie poszkodowanej w pożarze w Czempiniu. Środki ze zbiórki zostaną przeznaczone na artykuły pierwszej potrzeby, materiały budowlane, a także na organizację nowego miejsca, w którym 11 letni Marcel będzie mógł spokojnie kontynuować edukację. Akcji towarzyszyło hasło:

TO PRZEDSZKOLAK NAWET WIE:

KŁOPOT JEST? - POMAGA SIĘ!

Akcja „ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI”

 

 • Działający w przedszkolu Klub Małego Wolontariusza, we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas,zorganizował  zbiórkę długoterminowej żywności. Artykuły zostały przekazane dla najbardziej potrzebujących. Nasi wolontariusze wiedzą, że „Pomaganie ważna sprawa, w tym jest dobro i zabawa”. Postanowili wnieść ciepło, miłość i radość w życie osób, które samotnie spędzają święta.

 

Akcja „KARTKA BOŻONARODZENIOWA DLA BOHATERA”

 

 • Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości, dzielenia się i  wszechobecnego dobra. W grudniu 2020 r. dzieci z naszego przedszkola przyłączyły się do akcji charytatywnej: „Kartka Bożonarodzeniowa dla Bohatera”, która skierowana jest dla wszystkich ludzi walczących o wolną Polskę. Pamięć o Bohaterach jest niezmiernie ważna i potrzebna, dlatego też chcemy, aby w tym szczególnym okresie osoby walczące o wolność naszej ojczyzny wiedzieli, że o Nich pamiętamy. Chcemy Im pokazać, że Ich bohaterstwo, odwaga i poświęcenie nie odeszły w zapomnienie.

Akcja "PACZUSZKA DLA MALUSZKA"

 • Fundacja Małych Stópek przyczyniła się do uratowania życia kilkudziesięciu dzieci, którym zapewnia wsparcie materialne przez pierwszy rok życia. W grudniu 2019r. włączyliśmy się do akcji "Paczuszka dla maluszka", podczas której zbieraliśmy artykuły higieniczne: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, kosmetyki do pielęgnacji niemowląt oraz artykuły dla mam. Z ofiarowanych darów Fundacja Małych Stópek przygotowała i przekazała świąteczne prezenty dzieciom, które uratowała od aborcji.

 

Akcja "SZPIKOWA PACZKA"

 • W ostatnich dniach listopada 2019 r. w naszym przedszkolu prowadziliśmy zbiórkę produktów żywnościowych, artykułów przemysłowych oraz zabawek włączając się do akcji charytatywnej "Szpikowa Paczka" organizowanej przez fundację im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku". Prowadzone przedsięwzięcie przerosło nasze oczekiwania. Doświadczyliśmy wielkiego daru serca, wrażliwości i chęci niesienia pomocy. Zgromadzone produkty zostały przekazane przedstawicielce "Drużyny Szpikowej".

Akcja „OPATRUNEK NA RATUNEK”

 • W październiku 2019 r. wolontariusze włączyli się do pomocy najuboższym z Afryki. Tym razem braliśmy udział w zbiórce bandaży, gaz, plastrów, rękawiczek jednorazowych, czyli podstawowych rzeczy opatrunkowych, które trafią do misyjnych szpitali w Afryce poprzez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu. Dla nas biorących udział w akcji największą nagrodą jest świadomość, że gdzieś, choćby nawet w najdalszym krańcu świata, żyje osoba, której mogliśmy pomóc. Jak informuje fundacja, dzięki środkom pochodzącym z tej akcji znacznie poprawi się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie.

Akcja „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK”

 • Na przełomie kwietnia i maja 2019r. nasze przedszkole przystąpiło do akcji „WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK”  zorganizowanej przez fundację zaczytani.org. , której celem jest promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna poprzez budowanie relacji od relacji w najbliższym otoczeniu po relacje między całymi społecznościami i instytucjami. Podczas akcji można było oddać książki dla dzieci, młodzieży i  dorosłych. Zebrane zbiory uzupełniły biblioteczki w szpitalach.

Akcja „Zbiórka dziecięcych środków pielęgnacji”

 • W lutym 2019 roku we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czempiniu nasze przedszkole zorganizowało zbiórkę dziecięcych środków pielęgnacji i higieny ciała. Rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola bardzo chętnie włączyli się do ogłoszonej akcji. Do wyznaczonego pojemnika wkładali mydła, pasty do mycia, chusteczki nawilżane, szampony, kremy, żele do kąpieli, pieluchy i inne środki do pielęgnacji i higieny ciała.

Akcja charytatywna „ZBIÓRKA ZABAWEK”

 • W listopadzie 2018 r nasze przedszkole we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czempiniu zorganizowało zbiórkę zabawek. Rodzice wraz z dziećmi bardzo chętnie włączyli się do akcji charytatywnej. Zebrane gry, układanki, puzzle, pojazdy, lalki i inne zabawki koordynatorzy akcji wraz z przedszkolakami przekazali pobliskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

Akcja " Przedszkole pamięta"

 • Samorządowe Przedszkole  w Czempiniu przystąpiło do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Szkoła  Pamięta”. Celem akcji jest, aby w roku ważnych wydarzeń-80.rocznicy wybuchu II wojny światowej uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach działań przedszkolacy w dniach od 25 października 2019r. odwiedzili groby osób zasłużonych i cenionych w naszej miejscowości, odwiedzili lokalne miejsca pamięci, by poznać ich historię, zapalili znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątali bezimienne i opuszczone groby i zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli.

Projekt: "Przerwany Marsz"

 

 • Dnia 2 września, w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, nasze przedszkole weźmie udział w projekcie "Przerwany Marsz". Projekt ten, jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to, co zrobili dla Polski.  Będziemy gościć w przedszkolu jedną z osób, która pamięta tamte czasy i opowie przedszkolakom o wspomnieniach z dzieciństwa podczas trwającej wtedy wojny.

 

 

Akcja "GÓRA GROSZA"

 • Na przełomie  listopada i grudnia, w ramach akcji „Góra Grosza” , wspólnie z przedszkolakami zbieramy fundusze na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.W efekcie tych działań dzieci uświadamiają sobie, że oddając chociażby jeden grosz, mogą przyczynić się realizacji wielkiego przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.

Akcja "ZBIÓRKA NAKRĘTEK"

 • Od kilku lat w naszym przedszkolu przeprowadzamy zbiórkę plastikowych nakrętek. Akcja ma wiele aspektów. Przede wszystkim jednak uczymy dzieci, że często niewiele trzeba, żeby pomóc drugiemu człowiekowi (nakrętki są przeznaczone na rehabilitację chorych dzieci). Jednocześnie wspieramy ochronę środowiska, bo dzięki takim akcjom o wiele mniej zakręconych butelek trafia na wysypiska śmieci.

Akcja "ZBIÓRKA BATERII"


 •   Dołączyliśmy także do programu zbiórki baterii organizowanym przez REBA Organizację Odzysku S.A., spółkę wyspecjalizowaną  w tworzeniu systemu zbiórki i odzysku baterii „Baterie zbieramy wspólnie o środowisko dbamy”. Dzieci przynoszą zużyte baterie do przedszkola i wrzucają je do specjalnego pojemnika, który znajduje się w szatni.  Dzięki temu dowiadują się, że zużyte baterie wyrzucane w sposób niekontrolowany stanowią wielkie zagrożenie dla środowiska ponieważ substancje w nich zawarte mogą zanieczyszczać glebę i wodę oraz pośrednio szkodzić zdrowiu człowieka. Poprzez udział w tej akcji dzieci nabywają właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

Akcja "ZBIÓRKA MAKULATURY"

- zbiórka chwilowo zawieszona z uwagi na trudności związane ze składowaniem i odbiorem makulatury.

 • W związku z proekologicznymi działaniami naszego przedszkola  dzieci biorą udział w całorocznej „Zbiórce makulatury”. Jej celem jest przede wszystkim zachęcenie dzieci i rodziców do selektywnego zbierania surowców wtórnych, co przekłada się na dbanie o środowisko naturalne.
  Dzieci dowiadują się, że poprzez takie zachowania przyczyniają się do ratowania drzew , a wykorzystywanie makulatury do produkcji papieru to znaczne oszczędności energii, wody i zmniejszona ilość zanieczyszczeń. Zebrana makulatura zostaje przekazana do skupu surowców wtórnych, a pieniędzmi uzyskanymi z jej sprzedaży dysponują Zespoły Rodziców i przeznaczają je w całości na potrzeby przedszkolaków.

Akcja "ZBIÓRKA KASZTANÓW"

 • W październiku trwa w naszym przedszkolu akcja zbierania kasztanów. Kasztany zbieramy najczęściej podczas  spacerów. Dużym zaangażowaniem wykazują się także rodzice, którzy wspólnie z dziećmi znoszą nierzadko całe worki wypełnione kasztanami po brzegi. Raz w tygodniu przyjeżdża pan zajmujący się skupem owoców kasztanowca i odbiera je przekazując do firmy farmaceutycznej. Pozyskane w ten sposób pieniądze zasilają fundusze Zespołów Rodziców i są w całości przeznaczone na potrzeby dzieci.

Akcja "POMAGAMY ZWIERZĘTOM"

 •   W okresie jesiennym organizujemy w naszym przedszkolu zbiórkę karmy i koców dla bezdomnych zwierząt ze Schroniska w Gaju. Zebrane dary przekazywane są przez dzieci osobiście, np. poprzez zorganizowanie wycieczki do schroniska lub spotkania z pracownikiem schroniska na terenie przedszkola. Czasem tylko przedstawiciele przedszkola zawożą karmę i koce do Gaju. W tym roku z inicjatywy wolontariusza Fundacji Schronisko dla Zwierząt w Gaju prowadzona jest w przedszkolu  zbiórka pieniędzy.Dodatkowo we wszystkich oddziałach przedszkola zbierane są artykuły potrzebne zwierzętom: koce, ręczniki, karma, smycze, obroże, strzykawki, igły, wenflony, sól fizjologiczna, żwirek dla kotów. Poprzez takie akcje staramy się uczyć dzieci odpowiedniego podejścia do zwierząt i odpowiedzialności za drugą istotę oraz likwidować znieczulicę na poczynania innych. Mamy nadzieję, że włączanie przedszkolaków w takie działania skutkować będzie tym, że w przyszłości schroniska nie będą potrzebne, a przynajmniej zmniejszy się liczba bezdomnych zwierząt. Naszym celem jest dążenie do humanitarnego traktowania zwierząt i kształtowanie właściwego stosunku do nich.